opis_strony2
Szlaki Piesze

OPALENIE I OKOLICE


Opalenie i okolice - powiat tczewski, gmina Gniew - to jedno z najciekawszych miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić. miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić. Opalenie i oklice - powiat tczewski, gmina Gniew - to jedno z najciekawszych miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić. miejsc na Kociewiu, jakie warto zwiedzić.


Plączą się tu rozmaite szlaki turystyczne, co pokazujemy na mapce. Opalenie i okolice bardzo chętnie odwiedzają zwłaszcza rowerzyści i przyrodnicy. Warto zatrzymać się tu też na dłużej - są kwatery agroturystyczne. Wszystkie miejsca są doskonale oznakowane przez gminę i Nadleśnictwo Starogard. Pod zdjęciami zamieszczamy reportaż z piątkowego magazynu "Dziennika Bałtyckiego" - "Rejsy". Pokazuje on Opalenie i okolice w zbliżeniu.

Więcej…
 

PANINA GÓRA - DACH KOCIEWIA


PANINA GÓRA, GM. SKARSZEWY. Piotr Madanecki, przyrodnik, naukowiec, pojechał z zbadać z nami wysokość największej na Kociewiu góry.

Dojazd do Paninej Góry
przez Więckowy, Junkrowy i Zamkową Górę jest znacznie prostszy i wygodniejszy, niż dojazd bezpośrednio ze Skarszew (zdecydowanie nie polejacy tej drugiej drogi, chyba że dla pieszych). Do wsi Junkrowy ciągnie asfalt, a dalej gdzieniegdzie leżą płyty jumbo czy coś w tym rodzaju. Dookoła widać urozmaicony, pagórkowaty teren.

W Junkrowach można sobie obejrzeć dwie wrośnięte w drzewa ogrodzenia ewangelickiego cmentarza. Od tej strony Panina Góra nie robi wrażenia, gdyż podjazd jest długi i łagodny. Po zostawieniu przed laskiem samochodu idzie się już na szczyt oznakowaną, turystyczną trasą. Przez gęstwę drzew i krzewów widać stąd daleko i głęboko w dole pradolinę Wietcisy. Z tej strony Panina Góra ma bardzo ostre zbocze.
Wierzchołek jest płasko ścięty. Zupełnie jakby ktoś go tu specjalnie dostosował do jakiejś budowli. Ale nie przyjechaliśmy i nie przyszliśmy tu w poszukiwaniu zaginionego zamku, który podobno – jak mówią legendy i tutejszy reporter Sebastian Dadaczyński - kiedyś na niej stał. Przyszliśmy mierzyć wysokość.

Więcej…
 

SZLAKI PIESZE - BÓR


Turystyczne Stowarzyszenie Gmin Kociewsko - Borowiackich "Bór" proponuje wędrowcom ciekawe szlaki, które umożliwią im poznanie walorów Kociewia.

Oto szlaki piesze proponowane przez BÓR



SZLAKI PIESZE GMINY OSIEK


Dwa króciutkie szlaki piesze przebiegają na pograniczu województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, na terenie gmin Osiek i Warlubie.
Te dwa szlaki spacerowe przede wszystkim polecane dla turystów przebywających w Osieku lub okolicy z przeznaczeniem na wycieczki i dłuższe spacery.

Szerzej o szlakach...



KALISKA - WYGONIN - KALISKA


Trasa piesza Kaliska – jezioro Wygonin – Kaliska

W ostatnim numerze „Kaliskiego Pegaza" informowaliśmy o pracach nad przygotowaniem nowych szlaków turystycznych, biegnących przez teren gminy Kaliska. Miło nam donieść, że trasy: piesza, rowerowa i autokarowa zostały już wytyczone. Wakacje w pełni, publikujemy więc przebieg pierwszej z nich, mając przy tym nadzieję, że zdąży ją pokonać spore grono wypoczywających w kaliskich lasach gości

Więcej…