Działaj Lokalnie

Wyzwól społeczną energię!!!

Działaj Lokalnie to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Grupę Działania „Chata Kociewia”.

LGD „Chata Kociewia” jest Ośrodkiem Działaj Lokalnie od 2008 roku, co roku dofinansowujemy około 12 -18 inicjatyw z obszaru działania LGD. Swoim zasięgiem obejmujemy powiat starogardzki oraz dwie gminy powiatu kościerskiego (Liniewo oraz Stara Kiszewa). Od roku 2021 do programu mogą również aplikować organizacje z miasta Starogard Gdański.  W ramach Programu realizujemy we współpracy z ZF Polpharma S.A., ścieżkę tematyczną „Dbam o środowisko z Polpharmą”.

Założenia Programu

R

Cel Programu

Celem Programu „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności na wsiach i w małych miastach wokół różnych działań o charakterze dobra wspólnego poprzez wspieranie projektów obywatelskich. Projekty te służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia oraz podejmowaniu działań odpowiadających na zdiagnozowane z udziałem społeczności lokalnych potrzeby, co w rezultacie przyczynia się do budowania kapitału społecznego.

W ramach Programu oferowane jest wsparcie dla aktywnych społeczności lokalnych, których członkowie sami definiują własne potrzeby i podejmują wspólne działania. Program stawia na aktywność obywatelską, w tym wolontariat, filantropię, liderstwo i partnerstwo.

R

Wartości i postawy

Program promuje wartości i postawy, takie jak:

Zaangażowanie społeczne i odpowiedzialność
Podejmowane w Programie przedsięwzięcia służą wyzwalaniu społecznej energii. ODL komunikują się ze swoją społecznością, angażują mieszkańców wsi i małych miast we wspólne działania. Wsparcie otrzymują projekty będące odpowiedzią na konkretne potrzeby.
Gotowość do podejmowania wyzwań i otwartość na współpracę
ODL i realizatorzy projektów lokalnych poszukują niestandardowych metod działania, eksplorują nowe obszary zaangażowania społecznego oraz promują innowacyjne rozwiązania wśród swoich partnerów i odbiorców projektów.
Dzielenie się zasobami i budowanie partnerstw
Działając na rzecz dobra wspólnego, ODL, realizatorzy projektów, mieszkańcy jak i wolontariusze pozyskują partnerów i zasoby (finansowe i rzeczowe). Wszyscy dbamy o jak najlepsze wykorzystanie powierzonych środków, transparentność procedur, rzetelny monitoring i rozliczenie prowadzonych działań. Budowany jest kapitał społeczny oparty na zaufaniu partnerów i obywateli.

R

Odbiorcy projektu

„Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem adresowanym do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, realizujących projekty w społecznościach lokalnych.

Decyzje o dofinansowaniu konkretnych projektów są podejmowane lokalnie, przy wsparciu niezależnych autorytetów lokalnych i darczyńców. Taki mechanizm jest wyjątkowy i gwarantuje, że dotacje przyznawane są organizacjom i grupom nieformalnym, które mają pomysł na działania odpowiadające na faktyczne potrzeby lokalnych społeczności i ich mieszkańców.

 

R

Założenia Programu na lata 2025-2026

W ramach konkursu przewidziane jest przyznanie dotacji na 3-6 miesięczne projekty, które zakładają:

– wyzwalanie społecznej energii jako cel naczelny i hasło Programu.

– integrację społeczna i równościowa, prowadzoną szczególnie wobec uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

– wzrost zaangażowania młodzieży w projekty społeczne, w tym umożliwienie młodym liderom odkrycia i wykorzystania swojego potencjału na rzecz lokalnych społeczności

– propagowanie celów zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej.

R

Etapy oceny wniosków

Po złożeniu wniosek podlega ocenie dwóm ocenom. Pierwsza z nich to ocena formalna, a po jej pozytywnej ocenie wniosek trafia do oceny merytorycznej i jest oceniany przez wyłonioną Komisji Grantową. Więcej szczegółów dotyczących oceny znajduje się w regulaminie Lokalnego Konkursu Grantowego Działaj Lokalnie ( patrz podzakładka Dokumenty).

R

Koszty finansowane w ramach programu

Z otrzymanego grantu finansować można:

– zakup materiałów biurowych, art. plastycznych i innych materiałów

– wynajem sal, sprzętu, nagłośnienia, transportu

– koszty druku, usługi graficzne

– koszty przejazdu

– zakup elementów wyposażenia

koszty koordynacji oraz zarządzania projektem

– wynagrodzenia specjalistów

– zakup sprzętu, jeżeli jest to merytorycznie uzasadnione

Z otrzymanego grantu nie można finansować:

– udzielania pożyczek

– przedsięwzięć, które zostały już zrealizowane

– celów religijnych i politycznych

– działań ściśle sportowych

– zakupu środków i wyposażenia jeśli nie jest to merytorycznie uzasadnione

– bezpośredniej pomocy finansowej dla osób fizycznych

– inwestycji

– podatku od towarów i usług

-tworzenie kapitału żelaznego organizacji

– kar, grzywien i odsetek karnych

– zakup napojów alkoholowych

– podstawowej działalności instytucji publicznych

– finansowania podatku dochodowego od osób prawnych

– prowadzenia działalności gospodarczej

 

Skip to content