W imieniu organizatorów tj. Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego (oddziały kociewskie w Zblewie i w Pelplinie), Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Kociewskiego Centrum Kultury w Pelplinie, Powiatu Tczewskiego i Gminy Pelplin, serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym ważnym dla Kociewia wydarzeniu.

15 sierpnia 2023 roku odbędą się w Pelplinie „4 Walne Plachandry Kociewskie”, czyli zjazd Kociewiaków i sympatyków Kociewia. Wydarzenie jest organizowane łącznie z Dniem św. Bernarda (patrona miasta Pelplina), świętem miodów i odpustem Parafii Katedralnej w Pelplinie pw. Wniebowzięcia NMP.

Uroczystości w Pelplinie zainauguruje o godz. 10.00 Msza św. w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Podczas Walnych Plachandrów przyznane zostaną tytuły Ambasadorów Kociewia oraz wyróżnienia Perełki Kociewia. W programie zaplanowano m.in. pokazy kuchni kociewskiej, prezentacje gwary kociewskiej, występy kociewskich zespołów folklorystycznych, konkursy z nagrodami dla publiczności. Będą liczne stoiska z miodami, rękodziełem i wiele innych atrakcji.