opis_strony2
Marsz Wilczym Tropem PDF Drukuj Email
czwartek, 01 marca 2018 15:47
marsze-na-orientacje_TROPEM-WILCZYM-2018_02_fot-E-Laskowska


marsze-na-orientacje_TROPEM-WILCZYM-2018_05_fot-E-Laskowska
                       

Ponad pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w miejskich marszach na orientację TROPEM WILCZYM, które zorganizowane zostały 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Zawody te miały uczcić pamięć o bohaterach z czasów walki o wolność i niepodległość. Organizatorem Marszów była Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE we współpracy z Powiatem Tczewskich i wsparciem Pomorskiego Przeoratu Orderu św. Stanisława, Fabryki Sztuk i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.


Marsze na orientację przeznaczone były dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tczewskiego. Wystartowało 11 drużyn z prawie wszystkich szkół. Było współzawodnictwo, ale też duch integracji i wspólnego działania.

Z którego Batalionu Strzelców byli żołnierze? W jakich latach mieścił się w tym budynku Urząd Bezpieczeństwa Publicznego? Jak miał na nazwisko najmłodszy bohater poległy w tym miejscu? – to tylko kilka przykładów zadań z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy czwartkowej imprezy na orientację.

-  Zadaniem Uczestników Marszów było właściwe odczytanie zaznaczonych punktów na mapie, odnalezienie ich w terenie oraz wykonanie odpowiednich poleceń lub zadań – wyjaśnia Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE – najważniejsza jest precyzja i właściwe odpowiedzi, ale liczy się również czas pokonania drogi.

Najszybsze ekipy przeszły, a właściwie przebiegły, trasę w rekordowych czasach, ale niestety popełniali błędy. Byli tacy, którzy spisali niewłaściwe daty, popełniali omyłki literowe lub dali się zwieść podchwytliwym pytaniom. Wszystko skrupulatnie weryfikowało jury zawodów. Najlepszy okazał się NOCNY Z PATROL z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształącego. Drugie miejsce zajęła DRUŻYNA B z I LO a trzecie miejsce WILCZA SFORA również z I LO.

- Wszystkim serdecznie gratuluję, zwłaszcza, że warunki pogodowe nie były dla Was najłaskawsze – mówił Tadeusz Dzwonkowski, Starosta Tczewski wręczając wszystkim podziękowania, a najlepszym nagrody -  Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ chciało Wam się w ten mroźny dzień wędrować po mieście w poszukiwaniu historii.

Na zmarzniętych, ale radosnych, uczestników czekały ciepłe napoje i słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo użytkowe, pamiątkowe gadżety, zwłaszcza przydatne w chłodne dni – specjalne termiczne szale z wilcza łapą. Jak zgodnie podkreślali uczniowie i ich opiekunowie – najważniejsza jest zdrowa rywalizacja, świetna zabawa, przyprawiona odrobiną edukacji.

- Ten czas spędzony w przestrzeni Tczewa pozwolił poznać jeszcze bardziej nasze miasto – podkreślała Agata z I LOmiejsca obok, których przechodzimy wielokrotnie, a ich nie znamy, pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. Dopiero dziś czytamy co tam jest napisane: daty, fakty z historii i nazwiska. To ciekawa była lekcja.

lot marsze-na-orientacje_TROPEM-WILCZYM-2018_03_fot-E-Laskowska marsze-na-orientacje_TROPEM-WILCZYM-2018_04_fot-E-Laskowska