opis_strony2
Czarna Woda w ruch PDF Drukuj Email
piątek, 04 grudnia 2015 07:49
2015_baner_DL

„W zdrowym ciele zdrowy duch – cała Czarna Woda w ruch!” – to hasło i nazwa Projektu, realizowanego przez grupę pn. „Przyjaciele Przedszkola” wraz Przedszkolem w Czarnej Wodzie w okresie od września do grudnia 2015 roku. Działania projektowe odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie LGD „Chata Kociewia”.

Projekt zakładał zorganizowanie popołudniowych i weekendowych zajęć sportowych dla grupy około 30 dzieci i 30 rodziców na terenie przedszkola, a także organizację biegu ulicznego pn. „Biegaton” dla wszystkich mieszkańców Czarnej Wody. 

20151107_11352920151023_174534
20151107_10112920151028_162338

„Biegatonem” rozpoczęliśmy nasz Projekt. Były to wspaniałe, niezapomniane chwile. Ruch na świeżym powietrzu i wspólny wysiłek nie były straszne, gdyż wszyscy uśmiechnięci, podekscytowani stanęli gotowi do walki o medale w duchu fair play. Rodziny z dziećmi, dzieci z przyjaciółmi, przyjaciele z rodzinami - każdy we własnym tempie pokonywał trasę od przedszkola do stadionu miejskiego, udowadniając, że nic tak nie łączy,  jak wspólny ruch na świeżym powietrzu.  Atrakcjom nie było końca, ponieważ po zakończonym biegu,  rozpoczęły się kolejne konkurencje dla „dużych” i „małych”: biegi na czas, biegi sztafetowe oraz biegi na wesoło, np. w kaloszach, we workach, na nartach i inne. Historię „Biegatonu” opisano też w formie ciekawego wiersza, a także powstała piękna karta do Kroniki Sportowej, gdzie w pięknych słowach oddano charakter tego wydarzenia.

Następny etap naszego projektu to realizacja zajęć sportowych, w których udział biorą dzieci i rodzice, uczestniczący w Projekcie. Są to treningi w takich dziedzinach sportu i rekreacji, jak: piłka nożna, szermierka, karate, cheerleaderki. Dbają  też o swoją  sprawność fizyczną dzieci i rodzice podczas zajęć, których nazwa brzmi: Starszaki -  Maluchom.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni instruktorom i trenerom, prowadzącym zajęcia nieodpłatnie i z wielkim zaangażowaniem. Osoby te „zarażają” wszystkich uczestników Projektu swoimi pasjami sportowymi i po raz kolejny pokazują, że ruch, zabawa i wspólnie spędzony czas z własnymi pociechami to wspaniałe i niezapomniane chwile. Oto kilka refleksji uczestników zajęć:

Piłka nożna: „Zajęcia mijają  w radosnej atmosferze,  a pan Paweł zaskakuje nas swoją pomysłowością.  Oprócz tradycyjnie rozgrywanego  meczu,  graliśmy już  na cztery bramki i dwie piłki. Wszyscy świetnie się bawią i ostatnimi siłami bronią  i strzelają piękne bramki…”

Cheerleaderki: „Zajęcia zaczęły się muzyką w tle. Pani Justyna rozdała pompony i przedstawiła pierwszy układ. Dzieci,  jak i rodzice podchodzą do tańca z wielkim entuzjazmem, są bardzo zaangażowani i otwarci na nowe pomysły ze strony trenera…”

Szermierka: „Pierwsze zajęcia zaczęliśmy rozgrzewką, po czym otrzymaliśmy miecze , szable i pod okiem fechtmistrza, p. Hieronima, uczyliśmy się władać biała bronią. Dzieci były zachwycone, zakładając  maskę na twarz i trzymając w rękach miecz, poczuły się jak prawdziwi rycerze na polu walki. Treningi uczą nas panowania nad własnym ciałem, dyscypliny  i szacunku do przeciwnika…”

Karate: „Ta sztuka walki jest katalizatorem dla ukształtowania w naszych dzieciach pewności siebie, stanowczości, umiejętności, dążenia do celu, koncentracji , spokoju i wyciszenia, jakie przyda się także rodzicom. Pan Piotr przekazuje nam ważne przesłanie, a mianowicie, że należy zwolnić  tempo życia i cieszyć  się każdą chwilą spędzoną razem…”

Starszacy – Maluchom: „Na zajęciach dzieci stanęły na wysokości zadania, dzielnie pokonywały trudne zadania  przygotowane przez  panią Kamilę i jej ekipę. Ćwiczyły podczas zabaw ruchowych, ćwiczeń gimnastycznych, ćwiczeń muzyczno-ruchowych, nie zabrakło elementów baśniowych. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania..”