opis_strony2

SKARSZEWSKIE CENTRUM EKSPOZYCJI HISTORYCZNYCH


Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych
ul. Szkolna 9
83-250 Skarszewy
tel. 058 588 24 28

Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych powołano w 2006 r. z inicjatywy Burmistrza Skarszew Dariusza Skalskiego w oparciu o zbiory Pana Macieja Mostowego, zabytki Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i materiały ikonograficzne Edwarda Zimmermanna. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 października 2006 r. Na wystawie prezentowane są pamiątki przeszłości Skarszew  i  okolicy od starszej epoki kamienia do II wojny światowej."ZIELONA SZKOŁA" W SZPĘGAWSKU


SZPĘGAWSK, ZDUNY, GM. STAROGARD. Piotr Puchalski mógłby z eksponatów, jakie zebrał przez dziesięć lat, urządzić całkiem spore muzeum. Na razie niektóre z nich są wyeksponowane w "zielonej szkole" w Szpęgawsku, stojącej przy "berlince" Starogard - Tczew, 5 km od Starogardu.

O "zielonej szkole" patrz...CENTRUM WYSTAWIENNICZO-REGIONALNE DOLNEJ WISŁY


Działa od niedana. Jest naprawdę na miarę XXI wieku. W załączonym materiale znajdziesz tegoroczny kalendarz imprez Centrum oraz informacje na temat samego Centrum.

Patrz też...
i www.cwrdw.tczew.plMUZEUM WE WDZYDZACH KISZEWSKICH


Kaszubski Park Etnograficzny (kociewskie chaty i wiatraki)
83-406 Wąglikowice
tel. 058 686 12 88
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Idea powstania pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu zrodziła się we Wdydzach Kiszewskich dokładnie przed wiekiem. Jej twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy zrealizowali ją organizując wystawę we wnętrzu XVIII-wiecznej podcieniowej chałupy gburskiej zakupionej od miejscowego gospodarza. Ich etnograficzne i społecznikowskie pasje doprowadziły też m.in. do ożywienia zanikających dziedzin ludowego rękodzieła i odkrycia piękna kaszubskiej sztuki ludowej. Tkwi ono w słynnych plecionkach z korzenia sosny i wielobarwnych haftach wdzydzkich.

Więcej o Teodorze i Izydorze GulkowskichMUZEUM W GNIEWIE


Muzeum Archeologiczne
http://www.archeologia.pl
Zamek
http://www.zamek-gniew.pl
83-140 Gniew
pl. Zamkowy 1
tel. 0 58 535 25 37

Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. W latach 1968-1974 rozpoczął się I etap odbudowy Zamku. W roku 1992 Urząd Miasta i Gminy w Gniewie w ramach robót publicznych rozpoczął II etap odbudowy zamku polegający na wykonaniu stropów w skrzydłach zachodnim i wschodnim, adaptacji wnętrz wraz z rekonstrukcją kaplicy oraz zagospodarowaniem turystycznym Wzgórza Zamkowego.MUZEUM W CZARNEJ WODZIE


Stała Wystawa Przyrody Borów Tucholskich i Rzeki Wdy
83-262 Czarna Woda
ul.Starogardzka 5
tel. 0 58 587 89 00

szerzej o wystawieMUZEUM W PIASECZNIE


MUZEUM HISTORII POLSKIEGO RUCHU LUDOWEGO W PIASECZNIE

(Izba regionalna - Chata Kociewska)
83-123 Piaseczno
tel. 0 58 535 14 29
http://www.mhprl.pl
MUZEUM DIECEZJALNE W PELPLINIE


ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin
tel.: +48 58 536 12 21
fax: +48 58 536 16 99

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie posiada w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej (Madonny szafkowe, poliptyk torunski). Znajduje się tu jedyny w kraju egzemplarz Biblii Guttenberga oraz zbiory szat, naczyn i relikwiarzy liturgicznych.
Zwiedzanie z przewodnikiem lub bez - po uprzednim uzgodnieniu. Po przewodnika należy zgłosić się na portiernię Muzeum.

Więcej na www.muzeum.diecezja.orgMUZEUM WISŁY W TCZEWIE


83-110 Tczew

ul. 30 Stycznia 4
Telefon/fax: 058 530 22 52
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.MUZEUM ZIEMI KOCIEWSKIEJ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM


ul.Boczna 2
83-200 Starogard Gdański
tel.(058) 562-246-75
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Muzeum Ziemi Kociewskiej powstało decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 września 1980 roku na bazie Stacji Upowszechniania Wiedzy o Regionie. Muzeum funkcjonuje w kompleksie budynków obejmującym zabytkowe baszty: Narożną i Gdańską oraz budynek główny, który oddano do użytku we wrześniu 2001 r. a swoją architekturą ciekawie wkomponowany został w staromiejską zabudowę Rynku i średniowiecznych elementów obronnych miasta.