opis_strony2

SZLAKI PIESZE - BÓR


Turystyczne Stowarzyszenie Gmin Kociewsko - Borowiackich "Bór" proponuje wędrowcom ciekawe szlaki, które umożliwią im poznanie walorów Kociewia.

Oto szlaki piesze proponowane przez BÓRSZLAKI PIESZE GMINY OSIEK


Dwa króciutkie szlaki piesze przebiegają na pograniczu województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, na terenie gmin Osiek i Warlubie.
Te dwa szlaki spacerowe przede wszystkim polecane dla turystów przebywających w Osieku lub okolicy z przeznaczeniem na wycieczki i dłuższe spacery.

Szerzej o szlakach...KALISKA - WYGONIN - KALISKA


Trasa piesza Kaliska – jezioro Wygonin – Kaliska

W ostatnim numerze „Kaliskiego Pegaza" informowaliśmy o pracach nad przygotowaniem nowych szlaków turystycznych, biegnących przez teren gminy Kaliska. Miło nam donieść, że trasy: piesza, rowerowa i autokarowa zostały już wytyczone. Wakacje w pełni, publikujemy więc przebieg pierwszej z nich, mając przy tym nadzieję, że zdąży ją pokonać spore grono wypoczywających w kaliskich lasach gości


Przewodnik „Pegaza"

Wymarsz z miejscowości Kaliska. Zbiórka przy Gminnym Ośrodku Kultury (ul. Długa 18), w którym mieści się biblioteka i Punkt Informacji Turystycznej.
Wyruszamy w kierunku Cieciorki. Celem wycieczki jest jezioro Wygonin (trasa liczy ok. 6 km, czas: 1,5 - 2 godziny w jedną stronę).

Po drodze warto zwrócić uwagę na ciekawostki architektoniczne w Kaliskach. Na uwagę zasługuje osiedle robotnicze domków drewnianych wybudowane w latach 30. Kolejny ciekawy obiekt to poewangelicki kościół z trzeciej dekady naszego stulecia. Kościół został w ostatnim czasie rozbudowany, zachowano jednak jego dawny charakter. W okolicy dworca PKP zobaczymy wiekowy platan (pomnik przyrody). Przy kościele zobaczymy pomnik ku czci ofiar wojny.


Drogowskaz w centrum wsi wskazuje drogę do miejscowości Cieciorka (ok. 2 km). Nazwa ta pochodzi najprawdopodobniej od nazwy ptaka - samicy cietrzewia. Pierwsze wzmianki o Cieciorce pochodzą z 1790 r. Droga do wsi wiedzie przez stary sosnowy las, który zapewni miły cień w upalne dni.

Z Cieciorki kierujemy się w stronę Płociczna (ok. 2 km). Nazwa ta pochodzi prawdopodobnie od słowa "płocica" – płotka. Ciekawostką architektoniczną wioski jest poewangelicki kościółek, stanowiący obecnie filię parafii w Kaliskach. W Cieciorce i Płocicznie znajdziemy sklepy spożywcze, w których można się zaopatrzyć w coś do picia.
Z Płociczna kierujemy się nad jezioro Wygonin. Na miejscu możemy odpocząć nad krystalicznie czystą wodą (możliwość kąpieli, pole biwakowe).

Droga powrotna do Kalisk wiedzie tym samym szlakiem. Po drodze zbieramy grzyby i jagody, odwieczne dary naszych pięknych lasów (Bory Tucholskie).
Opr. Wiesława Zimny
Gminny Ośrodek Kultury
w Kaliskach

Kaliski PEGAZ - 6 sierpnia 1999 r.

O jeziorze Wygonin - patrz na stronie: Jeziora, plaże