opis_strony2
Elektrownie Wodne


PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 czerwca 2007 01:00

ELEKROWNIA W CZARNOCIŃSKICH PIECACH


Niemcy, co mieli wybudować na Wierzycy, już wybudowali - mówi Zdzisław Pałkowski, zarządzający elektrowniami w Czarnocińskich Piecach i Owidzu.

Potęga wody
Według właściciela młyna i elektrowni wodnej w "Dolinie" Władysława Nagórskiego, w Polsce jest około 600 elektrowni wodnych. Powiat starogardzki ze swoimi elektrowniami wodnymi zdecydowanie bije powiatową średnią krajową. Elektrownie mamy na Wierzycy - w Czarnocińskich Piecach (gm. Skarszewy), w Starogardzie koło młyna Wiecherta, w Owidzu i Kolinczu (gm. Starogard). Dodajmy tu, że na Wierzycy są jeszcze trzy elektrownie w powiecie tczewskim - w Pelplinie, w Steckim Młynie koło Kulic i pod Gniewem. Mamy też w naszym powiecie elektrownie na Piesienicy - koło "Drajmostu" (gm. Starogard), we Wdeckim Młynie (gm. Lubichowo) i pod Skarszewami - na Wietcisie (wspomniana wyżej "Dolina"). Choć małe, dają prąd. I mogą być turystyczną atrakcją.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
piątek, 18 maja 2007 01:00

ELEKTROWNIA WODNA W KOLINCZU


Jeszcze za Edwarda Gierka miała "zniknąć" z krajobrazu, tak jak kilka tysięcy innych budowli wodnych w całej Polsce. Tartaków, młynów, roszarni. Na samym Pomorzu znajdowało się 108 podobnych obiektów. Ocalało niewiele. Powodem miała być nieopłacalność.

Na szczęście elektrownia w Kolinczu przetrwała tak jak pozostałe 11 należących do przedsiębiorstwa Energa. Osiem znajduje się na Raduni, a kolejne są zlokalizowane na Wierzycy.Według Edmunda Bielińskiego - pracownika elektrowni, który udzielał mi informacji - budowę rozpoczęto l marca 1911 roku. Zakończono ją w zaledwie rok. Dla porównania pod koniec lat siedemdziesiątych wymiana płyt, wypadów i ścian w jazie trwała blisko 2 lata. Jakby było tego mało, zmarnowano wiele materiału.

Więcej…