opis_strony2
Układy Urbanistyczne


PDF Drukuj Email
wtorek, 31 lipca 2007 01:00

STARA ARCHITEKTURA BOBOWA


Wśród domów wybudowanych w Bobowie w rozmaitym stylu łatwo wyłowić budynki z przełomu XIX i XX wieku.Tutaj można obejrzeć fotoreportaż o architekturze BobowaARCHITEKTURA WIELKIEGO BUKOWCA


Wielki Bukowiec to jedna z bardziej interesujących pod względem architektonicznym wsi w powiecie starogardzkim.Tutaj poczytaj więcej o tym ciekawym układzie urbanistycznym
A tutaj część druga interesującego fotoreportażu
Na tej stronie zdobyć można kolejne informacjeKALISKA- OSIEDLE TARTACZNE


Czy warto polecać w przewodnikach po Kociewiu do oglądania osiedle tartaczne w Kaliskach? Na pewno nie jako główny motyw wycieczki do Kalisk (chyba, że ktoś wyjątkowo interesuje się architekturą). Może to być natomiast jeden z licznych motywów wyprawy do Kalisk - miejscowości godnej spaceru i świetnej miejscowości wypadowej do: Płociczna, Kazuba, Franku, Iwiczna, Trzechowa, Pieców, Wygonina.A na te domki warto spojrzeć jako na ciekawe przedsięwzięcie urbanistyczne i architektoniczne, zrealizowane w okresie międzywojennym. Było jeszcze do lat 90. spójne i czytelne. Dziś - co tu dużo gadać, za dużo zmian, czesto w stylu disco polo.

WIĘCEJ O OSIEDLU...STADO OGIERÓW W STAROGARDZIE GDAŃSKIM


Krótka analiza historyczna

1.Ewolucja układu przestrzennego
a)dane historyczne
nazwy dawne: Landgestud Pr. Stargard
Państwowe Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim
nazwa obecna: Stado Ogierów Skarbu państwa w Starogardzie Gd.


W końcu XVIII w. Obszar obecnego założenia należał do Nadleśnictwa w Nowem w rewirze starogardzkim (mapa nr 1, Schrotter 1796 t. - 1802 r.).
Przypuszczalnie już na przełomie XVIII / XIX w. Wytczono ok. 25-hektarowy obszar leśny przy drodze do Tczewa, który został przekazny administracji rządowej. Tu odbywały się najprawdopodobniej ćwiczenia wojskowej kawalerii konnej. Materiały kartograficzne i katastralne z lat 1804, 1810, czy 1903 nie obejmują terenów leśnych poza miastem, zatem brak materiałów źródłowych nie pozwala na jednoznaczne określenie daty powstania założenia. W Archiwum Państwowym w Gdańsku zachowała się tylko notatka o tym, że istniał zespół akt pt. Stadnina koni wojskowych w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim - 1788 r. (Die Landgestutte zu Marienwerder Pr. Stargard - 1788, GAP'175), ale nie przejęto archiwaliów i nieznane jest miejsce ich przechowywania. Można założyć, że już w końcu XVIII wieku rozpoczęto pierwsze prace terenowe, bowiem najstarsze drzewa alejowe datowane są na przełom XVIII/XIX wieku.

Więcej…